Noč godbe – 2024 – Uspehi slovenskih (para) športnikov

18. in 20. oktobra je Športna dvorana na Dobrovi zopet zaživela v polnem sijaju. Ob privlačni godbeni tematiki športa in spominov na sanjska odličja in uspehe slovenskih (para) športnikov, so godbeniki z različnimi nastopajočimi pričarali pravo športno – navijaško vzdušje. 
Po skoraj 10 – mesečnem projektu godbe Dobrova-Polhov Gradec, so bili ljudje letos navdušeni tako, kot še nikoli. Vsako leto se menja tematika, ki je enim bolj, drugim manj pri srcu. Tudi koncerte je med sabo težko primerjati, saj so vsako leto glede na tematiko narejeni čisto drugače. Letos so koncert obiskali pravi slovenski navijači. Nekateri so prinesli tudi velike in male slovenske zastave in se skupaj z gostitelji poklonili in zahvalili slovenskih športnikom, ki s svojimi dosežki Slovenijo predstavljajo v svetu. 
Obiskovalci so se prireditve na Dobrovi udeležili že nekaj minut pred samim začetkom, kjer so lahko še poklepetali ob rujni kapljici, pri vhodu pa sta obiskovalce pričakali tudi maskoti – Polhek iz Polhovega Gradca in paralimpijska maskota Levček Mark. Ves čas pred koncertom so se obiskovalci v dvorani lahko preizkusili tudi v para lokostrelstvu, ki so ga predstavljali slovenski para lokostrelci. 
Koncert se je pričel z združenim mladinskim orkestrom Glasbene šole Emil Adamič, ki je ob video prikazu začetka Olimpijskih iger pa vse do samostojne Slovenije, zaigral pesem Olympia. Nato so se tradicionalno inštrumentalisti zamenjali in na vrsto je prišla ‘ta velika’ godba, Godba Dobrova-Polhov Gradec. Slavnostne olimpijske fanfare in slavnostni prižig ognja. Ja, pravega! Tudi na to so pomislili in ne skrbite, ni bilo požara. V petek je slavnostno olimpijsko baklo skozi prizorišče nesel, in z njo prižgal olimpijski ogenj, predstavnik paralimpijcev, para lokostrelec Simon Turk. V nedeljo pa je to čast prevzel bronasti para lokostrelec – Pariz 2024, Dejan Fabčič.
Olimpijski ogenj je prižgan in olimpijske igre se lahko uradno pričnejo! Najprej se je vrstilo nekaj vrhov poletnih olimpijskih iger. Pričetek v Barceloni in slavna Barcelona s solistoma Urško Kastelic in Maticem Nareksom. Nato pa naprej, v Atlanto, kjer so na otvoritveni slovesnosti olimpijskih iger na oder povabili takrat najstarejšega še živega zlatega olimpijca, Slovenca – Leona Štuklja. V njegovo čast, se je med pesmijo Summon the heroes, slovensko: Prikliči junake, predvajal ganljiv video posnetek Leona Štuklja, glavno zvezdo otvoritve olimpijskih iger v Atlanti leta 1996. 
Z naslednjo točko so kar krepko skočili v novo stoletje – London 2012. Pred dvema letoma se je v godbo priključil Mr. Bean in se letos zopet predstavil kot solist. Godbeniki pravijo, da je redni član, ki pogosto hodi na vaje. Po nastopu gospoda Fižolčka pa so skočili v Tokio, na olimpijske igre 2020. Tako kot vse pesmi koncerta, je tudi pesem Dragon Quest povezana z olimpijskimi igrami in izvajanjem le-te na otvoritveni slovesnosti, pa čeprav je to pesem računalniške igrice. V nedeljo se je po pesmi iz igrice na odru godbenikom pridružila že prva gostja, Kaja Kajzer. Kaja je slovenska judoistka, ki se je letos močno borila za odličje tudi na olimpijskih igrah v Parizu. Nekaj slabe komunikacije s trenerjem ji je vzelo močno priborjeno medaljo, ki si jo je še kako želela. Z voditeljem, znanim slovenskim športnim novinarjem, Sašo Jerkovićem, je spregovorila nekaj besed o svoji karieri, načinu življenja, seveda pa je sledilo tudi nekaj smeha. Po skoraj končanem intervjuju je sledila še zelo zanimiva nagradna igra, na katero se je prijavilo ogromno obiskovalcev. Izžreban je bil prav po naključju kar Jure Dolinar, župan občine Dobrova-Polhov Gradec. Za nagrado je dobil kimono….. in 3min boja s Kajo Kajzer. Če mislite, da je vse to šala, se motite. Kaja je na blazine povabila prestrašenega župana, ki pa je nad njim po nekaj pravih, a malo bolečih metih kar obupala in poskrbela za veliko smeha v dvorani. 
S smehom pa naprej, v Pariz. Letošnje olimpijske igre ne bodo šle kar tako v pozabo. Otvoritvena slovesnost, ki marsikomu ni bila posrečena, se je končala na najlepši možen način – z glasbo. Po pogovoru z obiskovalci je ljudem ostala v spominu le ena in edina – Celine Dion na Eifflovem stolpu, kar so godbeniki uprizorili tudi na koncertu. S pesmijo Hymne a L’amour se je predstavila flavtistka Manca Dolinar in navdušila obiskovalce. 
Na oder je nato po himni ljubezni prišel paralimpijec, para lokostrelec Dejan Fabčič, ki je nekaj mesecev nazaj prav v Parizu Sloveniji priboril bron v dvojici z Živo Lavrinc. S Sašom sta spregovorila nekaj besed in seveda, brez dobrih šal ni šlo. V dvorani je Saša našel pogumnega prostovoljca, mu na glavo postavil jabolko in Fabčiča izzval, naj zadane v sredino jabolka. Seveda je bila to zgolj in samo šala, ki je obiskovalce zopet spravila ob smeh. Prostovoljec je jabolko veselo pojedel in že so se odpravili naprej, k neuradni paralimpijski himni – Les Champs Elysees. 
Poletne olimpijskih iger so se končale in na vrsti so zimske. Za začetek so se ustavili v Lillehammerju, nato pa v čast borbeni Petri Majdič v nepozabnem Vancouvru, kjer je Majdičeva dokazala kako se je kljub nečloveškim naporom in bolečinam vredno boriti in, da nam vedno lahko uspe. Na daljavo se je samo za koncert godbe oglasila in posnela videoposnetek z njeno izkušnjo in voščilom vsem mladim, ki se na pot življenja šele dobro podajajo. V njeno čast in zgled, so godbeniki skupaj z vokalno zasedbo Borovničke iz Iga, s Fanti z vasi in dvema solistkama – Nadjo Janežič in Uršo Cimperman, zaigrali pesem J’imagine, po angleško I believe in po slovensko Verjamem. Pesem so zapeli v francoščini, angleščini in slovenščini. Pesem, namenjena Petri Majdič je bila uradna himna olimpijskih iger v Vancouvru leta 2010. 
Sledile so olimpijske igre Soči 2014 in pesem Trepak, nato pa najbolj pomembne olimpijske igre za našo občino – Peking 2022, ko je naša sovaščanka Urša Bogataj, poročena Križnar osvojila svoji prvi zlati olimpijski medalji. V nedeljo se je koncerta tudi udeležila in z Jerkovićem spregovorila nekaj besed o samih občutkih pri skoku ter obiskovalce in Jerkovića naučila tudi, kako pravilno skočiti iz zaletne mize in opomnila, kje pri skoku je potrebno biti najbolj pozoren. Seveda ni manjkalo smeha in heca z zamenjavo priimkov Urše in njene prijateljice Nike Križnar, poročene Vodan. V čast sovaščanki Urši so Godba Dobrova – Polhov Gradec, solistka Sara Černigoj in združena šolska zbora OŠ Dobrova in OŠ Polhov Gradec v kitajščini, angleščini in slovenščini izvedli pesem Snowflakes, po slovensko Snežinke, ki je bila peta na otvoritveni slovesnosti olimpijskih iger v Pekingu. 
Letos sta se godbi pridružili dve novi članici, sestri Eva in Nina Bogataj. Eva na flavti in Nina na tolkalih. Oba večera sta dobili nagelj za dobrodošlico, sledil pa je tudi krajši sprejemni preizkus napovedovalca Saša v godbo. V petek se je preizkusil na trianglu, v nedeljo pa ga je predsednik Borut raje povabil za trobento. Malo bo še povadil in morda se res pridruži veliki godbeni zasedbi. Z zimskimi olimpijskimi igrami so končali in sledilo je nekaj energičnih ritmov, ki jih poznamo vsi. Sledila je točka, namenjena skupinskim športom – nogometu, košarki, odbojki, rokometu ipd. Voditelj Saša Jerković je pred navijaško točko malo ogrel obiskovalce in preveril ali so v dvorani dobro navijači. Mehiški val je najprej sicer delal malo preglavic, a so se po zgledu Ircev kar dobro izkazali pri irskem navijanju z rokami in vzkliki ”hu, hu, hu!”. V zahvalo za vse dosežke so godbeniki s solistoma Boštjanom Tepušom in Janezom Dolinarjem zaigrali mix navijaških pesmi. Obiskovalce so oba večera spravili na noge in skupaj navijali z najbolj znanimi navijaškimi pesmimi in vzkliki – Kdor ne skače ni Slove’nc, hej hej hej!Kolesarji nas iz leta v leto bolj presenečajo in bolje kot letos, že skoraj ne more več biti. Samo za koncert godbe DPG si je nekaj dragocenih minut vzel vsem dobro poznani slovenski šampijon Primož Roglič, ki je le dan pred petkovim koncertom po dolgem času na kratko zopet obiskal Slovenijo. Odgovoril je na najbolj zanimiva vprašanja, ki so ga med drugim zastavljali tudi sledilci na godbenih družabnih omrežjih. Video posnetek se je potem predvajal na koncertu in ljudje so bili vidno navdušeni – ”Primož Roglič samo za nas? Hudo!”. 
V petek pa je nato prišel na vrsto tudi naš občan, gost, dobro poznani Martin Hvastija, direktor slovenske kolesarske reprezentance. Razkril je nekaj zakulisja med tekmami, kaj se med celodnevno dirko sploh pogovarjajo, kaj počnejo in kako si krajšajo čas. Ni manjkalo smeha in dobre volje, sledila pa je točka, namenjena prav slovenski kolesarski reprezentanci z Rogličem in Pogačarjem na čelu. We are the Champions in video utrinki naših najbolj uspešnih kolesarjev, nepozabnih trenutkov ob dvigu pokalov in slavni Rogličevi predstavi na Sv. Višarjah. 
Takoj po kolesarstvu so sledile slovesne Planiške fanfare, ki jih je zaigrala trobilna zasedba godbe.  Skupaj z godbo so v čast slovenskim smučarskim skakalcem in svetovnemu prvenstvu v Planici 2023, združeni otroški pevski zbor Glasbene šole Emil Adamič in Fantje z vasi, izvedli Avsenikovo Planico. V čast Republiki Sloveniji je nato sledila tudi Zdravljica, ki so jo s spremljavo godbe zapeli vsi nastopajoči večera. Po prečudoviti slovenski himni je sledila še zadnja točka, Oj, Triglav moj dom, kjer so se godbeniki z video projekcijo spominjali njihovega prvega skupnega podviga na Triglav leta 2020 in napovedali nov vzpon leta 2025. 
Prijave na projekt z Godbo na Triglav 2025 sicer še niso odprte, a lahko povpraševanje za priključitev k projektu že pošljete na godbeni email naslov – godba.dpg@gmail.com
Po koncu rednega programa pa seveda še ni bilo konec. Zaradi navdušenih obrazov obiskovalcev, so godbeniki ponovili še 2 pesmi po izboru publike. Oba večera sta to bili Oj, Triglav moj dom in na koncu še Navijaški mix. 
Večera sta se hitro prelevila v noč in največji spektakel leta je končan. Zahvala gre vsem obiskovalcem, podpornikom in donatorjem za pomoč pri delovanju godbe in izpeljavi tako kompleksnega projekta.

Similar Posts

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja